UFUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
   
NEONATOLOJİ (YENİDOĞAN) BİLİM DALI
   

Prof.Dr. S.Ümit SARICI başkanlığında 2013’de kurulan Neonatoloji Bilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Kasım 2014’de Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından II. seviye yenidoğan yoğun bakım ünitesi olarak tescillenmiştir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi 5 küvöz, 1 transport küvözü, 3 ventilatör (solunum destek cihazı), 5 yoğun fototerapi ünitesi, servis içi biyokimyasal ölçüm cihazları, taşınabilir röntgen, ultrasonografi ve ekokardiyografi cihazları ile 32 gebelik haftası ve üzerinde doğan yenidoğanlara modern neonatoloji hizmeti sunmaktadır.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde yatırılan bebekler özel ve gerekirse küvözlü odalarda mümkün olduğunca anne yanında da izlenebilmekte, anne sütü ile beslenme önceliğine ve bebek dostu hastane prensiplerine titizlikle uyulmaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda doğan bebekler, hayata “merhaba” dedikleri ilk andan itibaren daha sonraki aylar ve yıllarda da onların ilk anlarını bile bilen aynı ekiple aynı bilim dalının Yenidoğan, Sağlam Bebek ve Aşı Polikliniği’nde “sağlıkta ve hastalıkta” takip edilme şansına sahiptir.

DOĞUM SONRASI NORMAL BEBEK İZLEMİ VE YAPTIKLARIMIZ

Neonatoloji Bilim Dalı’nda klinikte bebeklerin doğum sonrası takibinde sıra dışı durumlar dışında şu protokol uygulanır:

  • Doğum sonrası ve taburculuk öncesinde tüm bebekler ayrıntılı olarak muayene edildikten sonra ilk topuk kanı örneği alınarak Sağlam Bebek İzlem Defteri oluşturulur. Bu esnada tüm bebekler kilo kaybı, anne sütü yeterliliği, emzirme teknikleri açısından değerlendirilerek gereken annelere emzirme ve beslenme desteği sağlanır. Tüm bebekler ayrıca kan almadan ciltten dijital ölçüm yapan otomatik cihazlarla sarılık açısından değerlendirilir.
  • Taburculuktan 2 gün sonraki kontrolde (A Blok 3. katta) kilo kaybı ve beslenme durumu tekrar değerlendirilir, göbek kordonu değerlendirilerek göbek bakımı yapılır ve sarılık değerlendirmesi yapılır.
  • Doğumdan sonraki 7. gün kontrolünde (3. katta) kilo kaybı ve beslenme durumu değerlendirilir, göbek kordonu değerlendirilerek göbek bakımı ve sarılık değerlendirmesi yapılır. Metabolik taramalar için ikinci topuk kanı örneği alınır.
  • Doğumdan sonraki 15. gün kontrolünde (3. katta) beslenme, kilo durumu ve göbek kordonu değerlendirilir ve işitme tarama (otoakustik emisyon) testi yapılır. Bir yaşına kadar devam edecek olan D vitamini desteğine başlanır.
  • Birinci ay kontrolünde (A Blok giriş kat) poliklinikte beslenme ve kilo durumu değerlendirilir, ücretsiz aşı programı çerçevesinde doğumdan sonraki 2. doz hepatit B aşısı yapılır. Gelişimsel kalça displazisi (kalça çıkığı) açısından risk değerlendirmesi yapılarak gerekli vakalarda kalça ultrasonografisi planlanır. Kırmızı yansıma testi ve Hirschberg testleri ile göz muayenesi yapılır. İkinci ay aşı randevuları planlanarak Sağlam Bebek ve Aşı Polikliniği takibine alınır.

 

BİLGİ KÖŞESİ
  • Bilgi Köşesi


 
  • Bilgi Köşesi


 
 

   
Prof.Dr. S.Ümit SARICI