UFUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
   
KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM ANABİLİM DALI
   
 

2002-2003 eğitim yılında eğitim ve öğretim yılında fiilen kuruluşunu tamamlayan Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı’nda 2005 yılında 3.sınıf propedötik derslerinin verilmesi ile eğitime başlamıştır. 2005 yılı Kasım ayında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı Başkanlığı’na atanan Prof.Dr.Recai Pabuçcu, 2005 yılından bu yana aynı görevini sürdürmektedir. Anabilimdalımızda aynı yıl Yardımcı Doçentliğe atanan Dr.Cemil Kaya ve 3 uzmanlık öğrencisi ile birlikte  eğitim ve öğretimin yanısıra klinik ve poliklinik hizmetleri başarıyla sürdürülmüştür. 2009 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden üniversitemize geçen, Genel Jinekoloji, Estetik Jinekoloji, Adolesan Jinekolojisi ve Menopoz konularında etkin bir isim olan  Prof.Dr.Sevim Dinçer Cengiz hocamız ile kadromuz daha da güçlenmiş olarak Üreme İnfertilitesi ve Endokrinolojisi, Adolesan Jinekolojisi, Menopoz, Perinatoloji, Ürojinekoloji, Genel Jinekoloji gibi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalının alt disiplinleri başarıyla uygulama alanına sokulmuştur.

      Ayrıca Anabilimdalımız’a katılan Doç.Dr. Gamze Sinem Çağlar, Yrd.Doç.Dr.Aslı Yarcı Gürsoy,Yrd.Doç.Dr.Mine Kiseli ve 3 uzmanlık öğrencimizle Anabilimdalımız görevlerini büyük bir özveri ve gayretle sürdürmeye devam etmektedir. Anabilimdalımız; 6 dönemdir tıp fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı eğitimi vermenin ve 2 doçent yetiştirmenin gururunu yaşamaktadır.

     Yoğun yurtiçi ve yurtdışı deneyimleri olan öğretim üyelerimiz  belirli uzmanlık alanlarında özelleşmiş olarak ülkemizde o dönemde uygulanmayan bazı tedavi yöntemlerini de başarı ile uygulamış, kendi konularında önder olmuşlardır. Kliniğimizin günlük pratiğinde muayene edilen hastalar bu konularda tedavi edilmesi gerektiğinde ilgili öğretim üyesi ile konsülte edililerek en modern ve güncel yaklaşım uygulanmaktadır.

  Kliniğimizde gebelik takipleri, ultrasonografi, doppler ultrasonografi uygulamaları, prenatal işlemler (gebelik sırasında sağlıklı gebeliğin tanısı için gerekli amniosentez v.b. girişimsel işlemler) ve ağrısız doğum uygulamaları yapılmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalımızda jinekolojik endokrinoloji ve üreme tıbbı alanında (Adet düzensizliği, polikistik over sendromu, kısırlık ve menopoz gibi kadın hastalıklarının hormonal bozuklukları) deneyimli bir grup tarafından hizmet verilmektedir.  Yumurtalık kistleri, dış gebelik, kısırlık tedavisi için yapılan operasyonlar, idrar kaçırma operasyonları, rahmin iyi ve kötü huylu hastalıkları ile ilgili ameliyatlar da dahil pek çok jinekolojik operasyon hem açık hem de kapalı (endoskopik)  yöntemle gerçekleştirilmektedir.

       Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalımız her türlü modern alt yapıya sahip olarak donatılmıştır. Dolayısıyla Anabilimdalımızda; adolesan sorunları, hormonal değişiklikler, gebelik ve gebelikle ilgili girişimsel tetkikler, infertilite (kısırlık) ve her türlü rahim ve yumurtalık hastalıkları ile ilgili operasyonlar hastaların ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda gerçekleştirilebilmektedir.

      Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalında 2010 ve 2012 yıllarında olmak üzere 2 kez düzenlenen Jinekolojik Mikrocerrahi Kursu’nun yanısıra,  PCOS ve Hirsutizm Paneli (2012),  HPV Enfeksiyonları, Servikal kanser ve HPV Aşıları konulu toplantı (2012) ve Her Yönüyle PCOS sempozyumu (2013) bölümün bilimsel faaliyetleri arasındadır. Ayrıca misafir öğretim üyelerinin katılımıyla zenginleşen haftalık bilimsel toplantılar ve akademik çalışmalar da öğretim üyelerinin gözetiminde yürütülmektedir. 

 

BİLGİ KÖŞESİ
  • Bilgi Köşesi


 
  • Bilgi Köşesi