UFUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
   
GASTROENTEROLOJİ BİLİM DALI
   
 

Tarihçe: Gastroenteroloji BD, 2006 yılı mayıs ayında çalışmalarına başlamıştır. Poliklinik ve endoskopi hizmeti, o tarihten günümüze kadar hastanemiz B Blok 2. Kattaki bölümlerde verilmektedir. Yatan hasta hizmeti ise 2009 yılına kadar B Blok'ta, 2009 tarihinden sonra ise A Blok 5. Kattaki İç Hastalıkları AD sersisi içinde devam etmektedir.

Fiziksel Mekan: Hastanemiz B Blok 2. Kattaki Endoskopi Ünitesinde endoskopi işlemleri yapılmakta, hastalar daha sonra günlük takip olarak B Blok 6. Kattaki gözlem odasına yatırılmaktadır. Gastroenteroloji Polikliniği, endoskopi odasının bitişiğinde yer almaktadır.Yatarak takip ve tedavi edilen hastalar, A Blok 5. Kattaki tek kişilik, iki kişilik veya süit odalarda takip ve tedavi edilmektedir. Poliklinik Çalışma Şekli: Gastroenteroloji Polikliniğinde rotasyonla İç Hastalıkları ABD araştırma görevlileri cumartesi dahil haftanın altı günü poliklinik hizmeti vermektedir.

Ayrıca BD öğretim üyesi, Prof. Dr. Halil Değertekin poliklinikten sorumlu olmaktadır. Öğretim üyeleri haftanın belirli günlerinde poliklinikte randevulu hasta bakmaktadır. Endoskopi Ünitesinde Yapılan İşlemler: Endoskopi Ünitesinde; Üst GİS Endoskopisi (Özofagoskopi, Gastroduodenoskopi) Alt GİS Endoskopisi (Rektosigmoidoskopi, Total Kolonoskopi) Özofagus Bant Ligasyonu ve Skleroterapisi Akalazla Balon Dilatasyonu Özofagus Darlığı Buji Dilatasyonu Üst GİS Kanaması Hemoklip Uygulaması GIS Kanaması Heater Prob ve Elektrokoter Uygulaması GİS Lezyonlarında Sitolojik Boyama Uygulaması Üst ve Alt GİS'te Polipektomi PEG (Perkütan Endoskopik Gastrostomi) Uygulaması, yapılmaktadır Yataklı serviste, USG ile Batın Tetkiki ve Girişim ile Karaciğer İğne Biyopsisi uygulanmaktadır.

 

BİLGİ KÖŞESİ
  • Bilgi Köşesi


 
  • Bilgi Köşesi