UFUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ
   
ENFEKSİYON HASTALIKLARI VE KLİNİK MİKROBİYOLOJİ ANABİLİM DALI
   
 

Enfeksiyon hastalıkları tüm dünya ülkelerinde en sık görülen hastalıklardır. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde ise en sık ölüme neden olan hastalıklar arasında yer alır.

Ufuk Üniversitesi Hastanesi  Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde; ateşle seyreden hastalıklar, soğuk algınlığı, grip, sarılıklar (hepatit A, hepatit B, hepatit C ve diğerleri), AIDS (HIV) ve diğer viral hastalıklar, döküntülü hastalıklar, ishal, besin zehirlenmesi, parazit hastalıkları, sistematik mantar enfeksiyonları, menenjit gibi bulaşıcı hastalıkların ayakta veya yatarak, tanı, tedavi ve takibi yapılıyor. Bazı hastalıkların tanısı için gerekli ileri laboratuvar teknikleri ve moleküler yöntemler, hastane laboratuvarlarında yapılmakta ve hızlı tedaviye olanak sağlamakta.


Enfeksiyon hastalıkları zamanında ve doğru tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilmektedir. Dünyadaki ölümlerin çoğundan mikroorganizmalar sorumludur. Enfeksiyon hastalıkları grip, zatürre, menenjit, sinüzit, sarılık, idrar yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları paraziter hastalıklar, tüberküloz, sıtma, ishal gibi hastalıkların tedavisinde son noktadır.

 

BİLGİ KÖŞESİ
  • Bilgi Köşesi


 
  • Bilgi Köşesi