1925 yılında Denizli’de dünyaya geldi. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Denizli’de tamamladı.

1948 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini Askeri öğrenci olarak pekiyi dereceyle bitirmiştir. Gülhane Askeri Tıp Akademisindeki bir yıllık stajının ardından iki buçuk yıl Erzincan’da pratisyen hekim olarak, altı ay da Diyarbakır’da Uçuş Hekimi olarak görev yapmıştır.

Türkiye’de Genel Cerrahi uzmanı olduktan sonra Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlığı için 1955 yılında Amerika’da Columbia Üniversitesine gitmiş ve 1959 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak yurda dönmüştür.

Türkiye’ye dönüşünde GATA’da 1961 yılında kendisi tarafından ilk kez kurulan Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine Direktör olarak atanmıştır. Aynı yıl doçent unvanı kazanmıştır.

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Çocuk Cerrahisi Kliniğindeki tek Ortopedi ve Travmatoloji öğretim üyesinin hastalanması üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla beş yıl süreyle Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Çocuk Cerrahisi Kliniğinde görevlendirilmiştir.

1962 yılında bir yıl süreyle Harward ve Columbia Üniversitelerinde çalışmıştır.

1968 yılında Fulbright Programı ile Amerika’ya Southern California ve Columbia Üniversitelerine El Cerrahisi İhtisası için gönderilmiştir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, Ankara ve Gazi Üniversiteleri Senato Üyeliği ve Üniversitelerarası Kurul Üyeliği, Kazaları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanlıkları, Birleşmiş Milletler 1981 Sakatlar Yılı Teknik Direktörlüğü, Dünya Sağlık Teşkilatı Danışmanlığı, Sağlık Bakanlığı Danışmanlığı, Kızılay Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültelerinin kuruluşuna ve yasalarının çıkarılmasına öncülük etmiştir.

Hocamızın on altısı İngilizce olmak üzere yüz on bir adet kitabı, yayınlanmış üç yüz on altı araştırma ve çalışma bildirisi bulunmaktadır. Yabancı dilde yayınlanan iki tıbbi mecmuanın sahibi ve editörü, iki mecmuanın Co-Editörlüğünü yürütmüştür.

Dr. Rıdvan Ege; Türkiye Sakatların Rehabilitasyonu Derneğinin, Türkiye Sakatların Rehabilitasyonu Vakfının Kurucu Üyesi ve Başkanlığını, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneğini ve Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneğini kurmuş, uzun süre Başkanlıklarını yapmıştır. Ayrıca; Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı ve Türkiye Modern Cerrahi Eğitim ve Araştırma Derneğinin uzun süre Başkanlık görevlerini üstlenmiş ve her iki kuruluştan da Onursal Başkanlık ünvanı verilmiştir.

ICS (College of International Surgery), IFSSH (Uluslararası El Cerrahisi Dernekleri Federasyonu), FESSH (Avrupa El Cerrahisi Dernekleri Federasyonu), EFORT (Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Dernekleri Federasyonu) Yönetim Kurulu veya General Consoul ve SICOT International Comitee üyeliği yapmıştır. Japon El Cerrahi Derneği Onursal üyeliği yapmıştır. SICOT Director (Governor)’luğu yapmış, MMOT (Akdeniz ve Ortadoğu Ortopedi ve Travmatoloji Birliği)’nun kuruculuğunu ve on iki yıl Başkanlığını yapmıştır. Sekiz yıl Uluslararası Kazalar ve Trafik Tıbbı Birliği (IAATM) Genel Başkanlığını yapmıştır.

2001 yılında VIII. Dünya El ve Üst Ekstremite Cerrahi Kongresi Başkanlığı yapmıştır. 2005 yılında İstanbul’daki 23. Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Kongresinin Başkanlığının yapmıştır.

Kendisine sekiz yabancı ülkeden birçok madalya, plâket ve bilim kurulu onursal üyeliği verilmiştir. 1996 ve 2002’de “Türkiye’nin en başarılı Vakıf Başkanı” plâketi ve beratı, 1996 yılında “TÜBİTAK Hizmet Ödülü”, 1997 yılında Tabip Odaları’nın yılın “Hizmet Ödülü” ve Dünya Trafik Tıbbına üstün hizmeti nedeniyle “Gerin” madalyası verilmiştir. 1998 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin Kariyer Dalında Bilim Adamı olarak “Fair Play” büyük ödülünü almıştır. 2001 yılında Selçuk Üniversitesi Senatosu tarafından Bilim alanında “Fahri Bilim Doktoru” unvanı verilmiştir. 2006 yılında Japon El Cerrahi Derneği tarafından (Japanes Society for Surgery of the Hand) Onursal Üye Unvanı verilmiştir.

Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı; Başkanı Rıdvan Ege’nin öncülüğünde 1999 yılında beş Fakülte, dört Yüksekokul ve dört Enstitüsü olan Ufuk Üniversitesini kurmuş ve İncek’te büyük bir kampusu eğitim hayatına kazandırmıştır ve 2016 yılında Üniversitemizin Kurucu Onursal Mütevelli Heyet Başkanı olmuştur.

Rıdvan Ege kendisi ve Eşi Binnaz Ege adına Ankara’da Anadolu Lisesi, kızı Ufuk Ege adına Anaokulu ve kardeşi Av. İlhan Ege adına İzmir’de bir İlkokul yaptırmış ve Milli Eğitim Bakanlığı hizmetine vermiştir ve ayrıca hocamız Eşi Prof.Dr. Binnaz Ege adına yaptırdığı 5 katlı Hemşirelik ve Sağlık Meslek Yüksekokulu binasını Üniversitemize bağışlamıştır.

Prof.Dr. Rıdvan Ege 8 Haziran 2017 tarihinde vefat etmiştir.

 

Copyright © All rights reserved. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı