1925 yılında Denizli’de doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Denizli’de tamamladı.

1948 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini Askeri öğrenci olarak pekiyi dereceyle bitirdi. Gülhane Askeri Tıp Akademisindeki bir yıllık stajının ardından iki buçuk yıl Erzincan’da pratisyen hekim olarak, altı ay da Diyarbakır’da Uçuş Hekimi olarak görev yaptı.

Türkiye’de Genel Cerrahi uzmanı olduktan sonra Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlığı için 1955 yılında Amerika’da Columbia Üniversitesine gitti. 1959 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak yurda döndü.

Türkiye’ye dönüşünde GATA’da 1961 yılında kendisi tarafından ilk kez kurulan Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine Direktör olarak atandı. Aynı yıl doçent unvanını kazandı.

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Çocuk Cerrahisi Kliniğindeki tek Ortopedi ve Travmatoloji öğretim üyesinin hastalanması üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla beş yıl süreyle Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Çocuk Cerrahisi Kliniğinde görevlendirildi.

1962 yılında bir yıl süreyle Harward ve Columbia Üniversitesinde çalıştı.

1968 yılında Fulbright Programı ile Amerika’ya Southern California ve Columbia Üniversitesine El Cerrahisi İhtisası için gönderildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, Ankara ve Gazi Üniversiteleri Senato Üyeliği ve Üniversitelerarası Kurul Üyeliği, Kazaları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara, Antalya ve Gazi Tıp Fakülteleri Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı, Birleşmiş Milletler 1981 Sakatlar Yılı Teknik Direktörlüğü, Dünya Sağlık Teşkilatı Danışmanlığı, Sağlık Bakanlığı Danışmanlığı Kızılay Yönetim Kurulu gibi görevlerde bulundu.

Antalya Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinin kuruluşuna ve yasalarının çıkarılmasına öncülük etti.

Bugüne kadar kırk yedi bin dört yüz yetmiş sayfa tutan on altısı İngilizce, yüz on bir kitap yazmış ve üç yüz on altı araştırma ve çalışma bildirisi yayınlamıştır. Yabancı dilde yayınlanan iki tıbbi mecmuanın sahibi ve editörü, iki mecmuanın Co-Editörüdür.

Dr. Rıdvan Ege; Türkiye Sakatların Rehabilitasyonu Derneği, Türkiye Sakatların Rehabilitasyonu Vakfının Kurucu Üyesi ve Başkanlığını, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği, Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneğini kurmuş, uzun süre Başkanlıklarını yapmıştır. Ayrıca; Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı ve Türkiye Modern Cerrahi Eğitim ve Araştırma Derneğinin uzun süre Başkanlık görevlerini üstlenmiş halen Onursal Başkan olarak devam etmektedir. Bunlara ek olarak Trafik Güvenliği Kurulu üyesi olarak birçok ilde etkinliklerde bulunmuştur.

Halen College of International Surgery, IFSSH (Uluslararası El Cerrahisi Dernekleri Federasyonu), FESSH (Avrupa El Cerrahisi Dernekleri Federasyonu), EFORT (Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Dernekleri Federasyonu) Yönetim Kurulu veya General Consoul ve SICOT International Comitee üyesidir. Japon El Cerrahi Derneği Onursal üyesidir. SICOT Director (Governor)’luğu yapmış, MMOT (Akdeniz ve Ortadoğu Ortopedi ve Travmatoloji Birliği)’nun kuruculuğunu ve on iki yıl Başkanlığını yapmıştır. Sekiz yıl Uluslararası Kazalar ve Trafik Tıbbı Birliği (IAATM) Genel Başkanlığını yapmıştır.

2001 yılında iki bin kadar kişinin katıldığı VIII. Dünya El ve Üst Ekstremite Cerrahi Kongresi Başkanlığı yapmıştır. 2005 yılında üç bine yakın Ortopedistin katıldığı İstanbul’daki 23. Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Kongre Başkanlığını yapmıştır. Şimdiye kadar Amerika ve Japonya’dan Mısır ve Nairobi’ye kadar yirmi altı ülkeye konuk konuşmacı olarak davet edilmiştir.

Sekiz yabancı ülkeden bir çok madalya, plâket ve bilim kurulu onursal üyeliği verilmiştir. 1996 ve 2002’de “Türkiye’nin en başarılı Vakıf Başkanı” plâketi ve beratı, 1996 “TÜBİTAK Hizmet Ödülü”, 1997 Tabip Odaları’nın yılın “Hizmet Ödülü” ve Dünya Trafik Tıbbına üstün hizmeti nedeniyle “Gerin” madalyası verilmiştir. 1998 yılında Olimpiyat Komitesi Kariyer Dalı “Fair Play” Bilim Dalı büyük ödülünü almıştır. 2001 yılında Selçuk Üniversite Senatosu tarafından “Fahri Bilim Doktora” unvanı verilmiştir. 2006 yılında Japon El Cerrahi Derneği tarafından (Japanes Society for Surgery of the Hand) Onursal Üye Unvanı verilmiştir.

Rıdvan Ege kendisi ve Eşi Binnaz Ege adına Ankara’da Anadolu Lisesi, kızı Ufuk Ege adına Anaokulu ve kardeşi Av. İlhan Ege adına İzmir’de bir İlkokul yaptırmış ve Milli Eğitim Bakanlığı hizmetine vermiştir.

Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı; Başkanı Rıdvan Ege’nin öncülüğünde 1999 yılında dört Fakülte ve dört Enstitüsü olan Ufuk Üniversitesini kurmuş ve İncek’te büyük bir kampus yaptırmıştır. Halen Kurucu Onursal Mütevelli Heyet Başkanlığı devam etmektedir (Ufuk Üniversitesine bağlı, beş katlı Prof. Dr. Binnaz Ege Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Prof. Dr. Binnaz Ege’nin bağışıyla yapılmıştır).

Eşi Çocuk Sağlığı Profesörü Doktor Binnaz Ege 31.12.2013 günü vefat etmiştir. Kızı Prof.Dr. Ufuk Ege Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde İngiliz Edebiyatı Profesörü olarak görev yapmaktadır.

 

 

Copyright © All rights reserved. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı